انجمن بیس بال و سافت بال

رئیس انجمن : آقای بهرام کاردان    |   دبیر انجمن : آقای کیوان صفائیان   |    نائب رئیس انجمن : سیده مهسا حسینی


 
تاریخچه سافت بال

رشته ورزشی سافت بال شکل تغییر یافته بیس بال است که به دلیل علاقمندی زنان به بیس بال به شکل سبک تر رواج یافت. تغییرات به این ترتیب ایجاد شد ه ابعاد زمین سافت بال کوچکتر شد، توپ سافت بال بزرگتر و بازی در ۷ دور انجام می شود. اما افزایش تعداد بازیکنان حاضر در زمین سافت بال، نازک تر شدن بت و در نهایت پرتاب کاملا متفاوت توپ از دیگر تفاوتهای این رشته با بیس بال است.
اما سافت بال از سال ۱۳۷۶ در ایران راه اندازی شد و با کمک ژاپنیهای مقیم تهران علم و تنیک های این ورزش به فعالان آن انتقال یافت. هم اکنون در کشورمان بیش از ۲۵۰ بانوی ورزشکار در بیش از ۱۰ استان به فعالیت در رشته سافت بال می پردازند که حاصل آن تشکیل تیم ملی سافت بال ایران بوده است.

تاریخچه بیس بال

بیس بال از یک بازی انگلیسی الهام گرفته شده است که در قرن ۱۹ در این کشور رایج بود. در سال ۱۸۴۵ کارت رایت (پدر بیس بال) قوانین این بازی را به صورت فرمولی درآورده تمام تیم ها ملزم به رعایت آن شدند و بسیاری از این قوانین در بازی بیس بال امروزی هم رعایت می شود. در خال حاضر ۸۶ کشور در دنیا دارای فدراسیون بیس بال هستند و ۱۹ کشور در آسیا در این رشته المپیکی فعالیت می کنند.
رشته ورزشی بیس بال از سال ۱۳۲۰ در کشورمان توسط دانشجویان دانشسرای تربیت بدنی منظریه تهران آغاز به کار کرد. بعد از سالها رکود این رشته در کنار ورزشهای دیگر فعالیت خود را به صورت رسمی از سال ۱۳۶۸ شروع کرد. این رشته از سالهای دور در مناطق مختلف کشورمان به شکل بازیهای بومی و محلی و با عنوان ها مختلف انجام می شد. هم اکنون در کشورمان فعالیت نزدیک به ۱۳۴۰ ورزشکار در ۱۵ استان در طول این سالها نشان از علاقمندی مردم به این رشته دارد.