کمیته فوتوالی

کمیته فوتوالی

فوتبال + والیبال = فوتوالی

رشته “فوتوالی” بتازگی تحت پوشش فدراسیون انجمن های ورزشی قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون انجمن های ورزشی، این رشته قرار است بصورت کمیته فعالیت کند که مسئولیت آن با سید”حسین موسوی شفیق” خواهد بود.
برای آگاهی علاقه مندان به این ورزش، شمه ای از تاریخچه و قوانین و مقررات فوتوالی در ذیل می آید:
فوتوالی یک ورزش مهم، جذاب و پایه در برزیل به شمار می رود.اساسا” فوتوالی، والیبال ساحلی است ولی با قوانین فوتبال، 2 نفر در مقابل 2 نفر بروی یک تور و 3 ضربه برای هر تیم
فوتوالی جزء ورزش های ساحلی محسوب می شود، این ورزش به طور نرمال در ماسه برگزار می شود، ولی می توان آن را روی چمن، زمین هارت کورت و در داخل سالن نیز برگزار کرد.

از کجا به دنیا معرفی شد؟

فوتوالی برای اولین بار در برزیل انجام شد. این رشته در دهه شصت میلادی به صورت تفریحی و بدون تشکیلات خاصی در بین ساحل نشینان برزیل رواج پیدا کرد تا سال 1980 که به عنوان یک رشته ورزشی محبوب رسمیت پیدا کرد و دارای فدراسیون جهانی شد.
فوتوالی برای اولین بار در سواحل “ریودوژانیرو”آغاز شد و کم کم به دیگر شهر های برزیل انتقال پیدا کرد.
در این رشته مفرح، ستارگان بزرگ فوتبال برزیل نیز به مسابقه با حریفان می پردازند.
آنان برای اینکه این رشته ورزشی را بیشتر به مخاطبان بشناسانند در مسابقات نمایشی که در ساحل “کوپاکابانا”و”ایپانما”(سواحل معروف ریودوژانیرو) برگزار می شود شرکت می کنند.
بازیکنان بزرگی مثل روماریو، ادموندو، رونالدو، زیکو، رونالدینهو، روبرتو کارلوس، گواچو و ادینهو که از سال 1982 و به مدت 4 سال عضو تیم ملی فوتوالی برزیل بود.
کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، اسپانیا، استرالیا، پرتغال، آرژانتین، سوئیس، اروگوئه، تایلند، انگلستان، هلند، ایتالیا، اتریش، آمریکا، یونان، لهستان، مجارستان و ….
در هلند فوتبالیست های معروفی چون: فیلیپ کوکو، آرین روبن، روی مک کای و برادران دی بوئر به این رشته جذاب می پردازند.
در فرانسه نیز لورن بلان، اریک کانتونا، پاتریک ویرا و ژان پیرپاپن به فوتوالی روی آورده اند و در انگلیس نیز ستاره معروف فوتبال جان بارنز مسئولیت فدراسیون فوتوالی آن کشور را برعهده دارد.
همه ساله شرکت های معتبر به برگزاری تورنمنت های فوتوالی در نقاط مختلف جهان اقدام می کنند که چهره های مطرحی چون: لیونل مسی، کاکا، تیه ری هانری، رونالدینهو، فرانک لمپارد، فرناندو تورس و چهره های معروف فوتبال در آن شرکت می کنند.

رشد بین المللی فوتوالی

ورزش برزیل همیشه برای کشور های دیگر قابل احترام بوده است و فوتوالی نیز یک استثنا نبوده است. ورزشکاران آماتور برزیل، فوتوالی را به دیگر کشور های جهان بردند و آن را به عنوان یک ورزش جدید به همگان نشان دادند.
از آمریکا و اروپا تا آسیا این رشته جذاب و کم هزینه رشد پیدا کرد و مورد توجه بازیکنان والیبال، فوتبال و دیگر علاقه مندان قرار گرفت.
در حال حاضر تمام تیم های فوتبال برزیل اعم از تیم های ملی و باشگاهی در تمرینات خود به فوتوالی می پردازند و آن را به عنوان یک ورزش پایه می شناسند که می تواند مهارت و توانایی بازیکنان را چند برابر کند.

فدراسیون جهانی

به دلیل اینکه این رشته برای اولین بار از کشور برزیل آغاز و به جهانیان معرفی شد، فدراسیون جهانی آن از سال 1980 میلادی در شهر گوانیا این کشور افتتاح و فعالیت رسمی خود را آغاز نموده و در حال حاضر حدود 25 کشور از قاره های آمریکا، اروپا و آسیا عضو فدراسیون جهانی می باشند.

فوتوالی در ایران

از اوایل سال 1387 و به دنبال پی گیری های سید حسین موسوی شفیق، ایران به عضویت فدراسیون جهانی فوتوالی در آمد.
ایران پس از تایلند دومین کشور آسیایی بود که این رشته را فعال نموده بود.
سازمان تربیت بدنی در اواسط سال 1387 رشته فوتوالی را به رسمیت شناخت و در سال 1390 با نظر معاونت ورزش قهرمانی به عنوان یک انجمن جدید تحت پوشش فدراسیون انجمن های ورزشی قرار گرفت.